T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ANKARA ESENBOĞA HAVALİMANI

​​​​​​

Elektronik Sistemler

Türkiye Hava sahasının yaklaşık 2/3`ünün Hava Trafik Kontrol Merkezi olmakla birlikte Ankara yaklaşma ve Esenboğa Havalimanı kule hizmetlerinin verilebilmesinin teknik alt yapı, bakım, arıza giderme ve işletmesi sağlanmaktadır. 

 
Bu kapsamda, havada ve yerde uçaklar arasındaki ayrımların yapılabilmesi, uçakların yerde ve havada çarpışmalarının önlenmesi, uçakların manialardan emniyetle geçmelerinin ve her geçen gün artan Hava Trafiğinin devam ettirilebilmesi için uluslararası havacılık standartlarında Elektronik sistemler kullanılmaktadır. Kullanılan Elektronik sistemleri genel olarak; Hava/Yer, Yer/Yer Haberleşme Sistemleri, Radar Sistemleri, Seyrüsefer Sistemleri ve bu sistemlerden alınan verilerin işlendiği sistemlerdir.


Bu sistemler spesifik olarak CNS (Communications, Navigations, Surveillance, Haberleşme, Seyrüsefer, Radar) hizmetlerinin verilmesinde kullanılan VCS, VHF/UHF, PSR, SSR-S, A-SMGCS, ILS, VOR, DME, NDB, vb. olarak anılmaktadır.


Bu sistemler, Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu olarak bilinen ICAO (International Civil Aviation Organization) tarafından belirlenen ve üyesi olduğumuz Eurocontrol (Hava Seyrüsefer Güvenliği için Avrupa Teşkilatı) tarafından takip ve tavsiye edilen “Hava Trafik Emniyeti Elektronik Personeli Sertifika ve Lisans Yönetmeliği” kapsamında lisanslı olarak görev yapan DHMİ Teknik Personeli ile idame ettirilmektedir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü