T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ANKARA ESENBOĞA HAVALİMANI

​​​​​​

Engelsiz Havalimanı Projesi 

Havalimanımızda Engelli Yolculara Sağlanan Kolaylıklar

1.1.Otopark Hizmetleri
Havaalanına gelen ve kısa sürede terminale ulaşmayı hedefleyen engelli yolcuların otopark sahasından rahatlıkla terminale geçmelerini teminen, terminal girişine en yakın yerlerde, standartlara uygun olarak; 12 adet otopark alanı tahsis edilmiştir. Bu alanlara, kolay erişimi sağlamak için terminal girişinden itibaren yönlendirmeler yapılmış, ayrıca hareketi kısıtlı yolcuların kullanımına ait olduğunu gösteren işaret levhaları ve yasal uyarı levhası konulmuştur.

Engelli otopark alanları tanımlanan standartlara göre otopark çizgi aralıkları mesafesi tüm standartlara göre dizayn edilmiştir. Otopark alanlarından terminale geçiş rampaları standartlara uygun olarak yapılmıştır. Bu alanlarda iletişim kurulabilmesi amacıyla dâhili ve harici telefon ankesörü tesis edilmiştir.

 

 resims1 (1).jpg

 

                       Resim 1:Engelsiz Otopark

 

 

 


Resim 2:Engelsiz Otopark

1.2. Otopark Hizmeti Bilgilendirme
Engelli yolcular için tahsis edilen otoparklara, diğer yolcuların park etmemeleri için gerekli tedbirler alınmış olup, aksine gelişen durumlarda cezai işlemler yapılacağına dair bilgilendirme yazısı bulunmaktadır.


 

 

1.3. Kapı Geçişleri

Kapıların açık pozisyonundaki net geçiş genişliği, iki koltukdeğneği taşıyanlar, bir yardımcısıyla ilerleyebilenler veya farklı yapıdaki akülü araçlarıyla ilerleyenler için rahatlıkla geçiş imkanına sahip ölçülerdedir.

 

 

 

 

resim3.png

                             Resim : 3 Kapı Geçişleri

1.4. Engelli Telefonları

Terminallerin muhtelif noktalarında yer alan harici telefonların en az bir tanesinin yüksekliği engelli yolcular tarafından rahatlıkla kullanılabilmeleri için, standart ölçülere göre yapılmış olup, engelli telefonu olduğuna dair işaretlemeler yapılmıştır.

 

 

 

 

 

Resim : 4 Engelli Telefonları


            Resim: 5 Engelli Asansörleri

 

1.6. Engelli Asansörleri


            Resim: 6 Engelli Asansörleri

1.5 Engelli Asansörleri

Engelli yolcuların Terminal içi ulaşımlarında (kattan kata) asansörler mevcuttur. Ayrıca Asansörlerin giriş holleri erişim kolaylığına uygun tasarlanmış olup kriterlere uygundur.

 

 

 

 

 

Terminal genelindeki tüm asansörlerde görme özürlüler için Braille alfabesi ile kabartma yazılar bulunmaktadır.

 

 

1.7. Engelli WC’leri

Terminal geneli ve kapalı otopark içerisinde engelli yolcular için, engelli WC’leri standartlara uygun ölçüde yapılmış ve her salonda yeteri kadar mevcuttur. Bütün WC’lerin yönlendirmeler ile kolay bulunması sağlanmıştır.

 

resim7.png

                                       Resim: 7 Engelli WC’leri

1.8.Yürüyen Merdivenler

Yürüyen merdivenlerin, yürüyebilen özürlüler için emniyetli hale getirilmesi amacıyla, merdivenin başında ve sonunda kırmızı ve yeşil ışıklar mevcut olup, hareket yönü belirtili, ayrıca her basamağın köşe kenarı zıt renklerle ve tonlarla belirginleştirilmiştir.

resim8.png 

 

Resim: 8 Yürüyen Merdivenler

1.9. Yürüyen Bantlar

resim9.png

                         Resim: 9 Yürüyen Bantlar

Terminal genelindeki tüm yürüyen bantların eğimi standartlara uygun bulunmaktadır.

1.10. Yön ve Bilgilendirmeler

Yön ve durum bilgisinin; Terminal genelinde tüm tabelalar engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler tarafından kolaylıkla anlaşılabilir nitelikte olması açısından belirgin ve aydınlatma yeterli düzeydedir.

resim11.png

Resim: 11 Yön ve Bilgilendirmeler

resim10.png

Resim: 10 Yön ve Bilgilendirmeler

Tabelalardaki yazılar, yaşlılar ve görme yeteneği oldukça azalmış kişilerin durumu dikkate alınarak, görünebilir puntolarda (Zihinsel özürlülerde dikkate alınarak anlaşılabilir sembol/piktogramların kullanılması) yapılmıştır.

 

1.12. Engelli Yolcuların Dinlenme ve Bekleme Noktaları

Terminalin genelinde engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişiler için dinlenme noktaları ve bekleme koltukları yeterli sayıda mevcuttur.

resim12.png 

Resim: 12 Engelli Yolcuların Dinlenme ve Bekleme Noktaları

 

Resim: 13 Engelli Yolcuların Dinlenme ve Bekleme Noktaları

1.13. Alış-veriş, Yeme-içme, Diğer Sosyal İhtiyaçlar

Yolcuların istemesi ve uçuş öncesi ve sonrasında yeterli zamanın bulunması durumunda havaalanı tesislerimizde (Yeme içme, dinlenme, sağlık, ıslak hacimler vb.) kullanabilmesi için terminal genelinde tüm hizmetler sağlanılmaktadır. 

 

                                                     Resim: 14 Alış-veriş, Yeme-içme, Diğer Sosyal İhtiyaçlar

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü