T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
ANKARA ESENBOĞA HAVALİMANI

​​​​​​

DHMİ Havacılık Akademisi

Genel Bilgiler

DHMI Seyrüsefer Dairesi Baskanliginin teklifi ile Hava Trafik Kontrol (ATC) egitiminde kalite ve verimliligi artirmak amaciyla 1997 senesinin baslarinda yola çikilip çok amaçli olarak tamamlanan Egitim Kompleksi 2002 yili ilk çeyreginde Esenboga Hava Limaninda hizmete verilmistir. Insaati yaklasik 2 sene süren ve tüm dünyaca begeni kazanan bina 17000 m² kapali alana sahiptir. Bina dahilinde ATC simülatörünün yani sira elektronik, güvenlik ve bilgisayar amaçli 11 adet sinif bulunmaktadir.

Bilgisayar entegreli projeksiyon ve rayli tahta sistemleri de modern egitim ortami saglamistir. Ayrica 104 koltuk kapasiteli konferans salonu ve genis bir mekana sahip toplanti odasi da egitim kompleksi dahilinde bulunmaktadir.

360 derecelik kule simülatörü 3 boyut destekli görüntü özelligine sahip olmasiyla birlikte yaklasma/yol kontrol simülatörüne entegre olabilmesi, sistemi günümüz için dünyada essiz kilmaktadir. Bu özellik kule ve yol yaklasma arasindaki tüm koordine içerikli çalismalarin simule edilmesine imkan tanimaktadir.

Kule simülatör sisteminde her türlü meteorolojik hadise ve olaganüstü durumlar istenildiginde egsersiz öncesinde zamana dayali olarak hazirlanip egitmen tarafindan kontrolörlerin egitim egsersizine sunulmaktadir.

Basit anlamda tüm simülatör sistemi, 2 ana bilgisayara bagli olan 50 bilgisayarin Win NT ortaminda bir yerel ag olusturmasina dayanmaktadir. Ayrica kule simülatöründe Slikon Grafik görüntü üretim teknolojisinin ana bilgisayarlardan birine baglanilarak kullanilmasiyla görüntü üretilmektedir.

Su an için Esenboga, Atatürk, Antalya, Adnan Menderes, Dalaman Hava Limanlarinin birebir, Van Ferit Melen ve Diyarbakir meydanlarinin da temel olmak üzere 7 adet havalimani/havaalani görüntüleri simülatör sistem veritabaninda bulunmaktadir.

ATC Simülatör tesisi temel, tazeleme ve ileri düzey ATC egitimlerine altyapi saglayarak Hava Trafik Kontrol mesleginin ülkemizde daha kaliteli icra edilebilmesinde kilit bir rol üstlenmistir.

Tesisin Amaci

Basta Kurum içi ATC, Hava Enfermasyon, Muhabere, Meydan Isletme, Elektronik, Itfaiye, Özel Güvenlik ve diger hizmet guruplarinda yer alan personelimizin yetistirmek;
Kurum içi personelimizin mesleki bilgi ve becerilerini yeterli düzeyde tutmak; - Tazeleme egitimleri vb.
Gerektiginde egitim tesislerimizi, Uluslararasi Seyrüsefer ve Elektronik Kapsamli egitime açmak.

Sosyal Üniteler

128 Yatak kapasiteli 66 oda;
Restorant ve Kafeterya ;
Spor salonu ;
Egzersiz salonu ve bagli sportif imkanlar bulunmaktadir.?


Egitim Üniteleri

Radar ATC laboratuari
Radar ATC Hayali Pilotaj odasi
3 D destekli Kule laboratuvari
Meydan kontrol Hayali Pilotaj odasi
11 Adet dershane
Konferans Salonu
Toplanti Odasi
Özel Güvenlik Laboratuari
Bilgisayar Laboratuari
AFTN Laboratuari
2 Elektronik Laboratuari bulunmaktadir?
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü